Jak vybrat fotovoltaickou elektrárnu?

V časech, kdy ceny elektrické energie zůstávají i přes mírné snížení stále vysoko, se řada lidí poohlíží po domácí fotovoltaické elektrárně. Toto řešení je stále dostupnější. Může vést ke značným finančním úsporám i k větší energetické samostatnosti. Aby instalace fotovoltaické elektrárny byla maximálně efektivní, je dobré včas zvážit vedle řady technických parametrů také výběr seriózního dodavatele. 

Jak vybrat solární panely?

Záleží na velikosti a spotřebě vaší domácnosti, ale také na technických dispozicích místa, kam budete panely instalovat. Výkon fotovoltaických panelů se udává jednotkou kWp. Jedná se o špičkový okamžitý výkon, který je panel schopen vyrobit za ideálních podmínek, v realitě je téměř vždy o něco méně. Zjednodušeně lze říct, že v našich podmínkách vyrobí panely o výkonu 1 kWp přibližně 1000 kWh elektřiny ročně. Pro představu ilustrační příklad: Když na střechu o výměře 25 m2 umístíte zhruba 10 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 450 Wp, vyrobíte ročně přibližně 4500 kWh elektrické energie.

A kam panely umístit?

Pro nejlepší výkon by měla být střecha orientována na jih, východ či západ. Optimální rozmezí sklonu střechy je od 10° do 50°. Ideální sklon střechy pro maximální výnos po celý rok je 35°.

A co když vyrobím víc, než dokážu spotřebovat?

Existují různé způsoby, jak využít přebytky vyrobené energie. Dnes již běžným a dostupným způsobem ukládání přebytků je bateriový systém. Baterie umožní skladovat energii a použít ji později, třeba večer či v noci, kdy již fotovoltaická elektrárna nedokáže pokrýt spotřebu. Dostatečný výkon baterie může sloužit také jako záložní zdroj energie.

Když i po nabití bateriové soustavy dokážete vyrobit více než spotřebujete, můžete uzavřít smlouvu o prodeji a prodávat nadbytečnou elektřinu zpět do sítě. Výhodou je, že získáte nějaké prostředky v závislosti na množství přebytečné elektřiny. Ty mohou dokonce pokrýt veškerou platbu za elektrickou energii a tím můžete mít elektřinu zcela zdarma. Pokud vyrobíte přibližně stejné množství, jaké spotřebujete, jeví se výhodnější využít některou z nabídek na virtuální baterii.

Pokud máte elektromobil, můžete využít nadbytečnou energii pro jeho dobíjení. Moderní dobíjecí stanice (wallboxy) dovedou v kombinaci s fotovoltaikou efektivně řídit nabíjecí proces a pro nabíjení vozidla využít právě přetoků v síti. Přečtěte si k tomu další informace tady: [https://www.evonaqo.cz/2023/06/07/wallbox-s-fotovoltaikou-i-vas-elektromobil-muze-jezdit-na-zelenou-energii/]

Zbytkovou solární energii můžete samozřejmě také použít na provoz dalších spotřebičů, jako jsou klimatizace, tepelná čerpadla či ohřívače a zásobníky vody. Více o tom píšeme zde [https://www.evonaqo.cz/2023/07/20/jak-vyuzit-fotovoltaiku-na-ohrev-vody-mame-doporuceni/]

Kdo mi s tím vším pomůže?

Kombinací a variant na trhu je nepřeberné množství. S rostoucím zájmem o fotovoltaiku přibyla také spousta dodavatelů. Jako všude, jsou mezi nimi špičkoví profesionálové, ale i ti druzí. Věnujte proto pozornost výběru toho správného. Pokud si vyberete Evonaqo, budeme vám skutečným a blízkým partnerem. Zpracujeme vám nabídku na míru, doporučíme vhodné řešení přímo pro vás.  Provedeme vás celým procesem realizace, a i poté vám budeme krýt záda servisní podporou. Počáteční investici významně sníží státní dotace. I tu za vás vyřídíme a její získání dokonce smluvně garantujeme.

Jak čistit fotovoltaické panely?

S vývojem fotovoltaiky roste výkon solárních panelů i jejich životnost. K optimálnímu fungování fotovoltaické elektrárny přispívá i její údržba. Zanedbání pravidelného čištění solárních panelů může vést k poklesu jejich výkonu i o více než 10 procent. Alespoň dvakrát ročně byste tak měli své panely čistit a jednou do roka nechat celý systém odborně zkontrolovat. 

Jak čistit solární panely?

Znečištění panelů ovlivňuje celá řada faktorů, jako je jejich sklon a poloha, množství srážek i okolní prostředí, blízkost rušných silnic, polí či průmyslových areálů.

Údržba solárních panelů není nijak složitou záležitostí. Celý systém nejprve vypněte. Na čištění postačí smeták na hrubé nečistoty, vlažná čistá voda a hadr či houba. Vapka, násada či stěrka pomohou dostat se do obtížněji dostupných míst. Na trhu lze pořídit také speciální chemické čističe solárních panelů. Údržbu panelů naplánujte na dobu, kdy na ně nesvítí slunce. Ideální čas je brzy ráno, kdy s čištěním pomůže i rosa. Při čištění si také všímejte, jestli panely nevykazují známky mechanického poškození

Pokud si na střechu netroufáte, existují i specializované firmy, které čištění fotovoltaických panelů provedou za vás.

Údržba fotovoltaiky není jen čištění panelů

Problémům můžete předcházet také pravidelnou kontrolou správné funkčnosti všech ostatních komponentů vaší domácí elektrárny. Tak můžete odhalit například pokles výkonu. Pokud je pokles dlouhodobě vyšší než 15 procent, zřejmě něco není v pořádku a bude dobré zavolat servis.

Odborná servisní prohlídka by každopádně měla proběhnout aspoň jednou do roka. Mnohdy to vyžadují i záruční podmínky výrobce. U nás v Evonaqo si zakládáme na dlouhodobém vztahu s našimi zákazníky. Pokud si pořídíte fotovoltaiku od nás, pomůžeme vám se záručním i pozáručním servisem. 

Fotovoltaika v zimě

Běžné sněžení obvykle nepředstavuje žádný problém. I větší množství sněhu po fotovoltaických panelech sklouzne a tmavá barva panelů se rychle ohřeje i po krátkém slunečním svitu. V krajním případě velkého sněžení v kombinaci s mrazem se může stát, že sníh střechu pokryje a elektrárna tak nemůže vyrábět. Takový stav ale obvykle netrvá dlouho a je lepší počkat, než riskovat nebezpečí výstupu na střechu pokrytou sněhem a ledem. Pokud se k panelům přesto dostanete, je možné s opatrností sníh odklidit jemným smetákem. Určitě nepoužívejte kovové ani plastové lopaty a další obvyklé nástroje pro odklízení sněhu. Ty by mohly fotovoltaiku nenávratně poškodit. Při čištění solárních panelů v zimě buďte každopádně maximálně opatrní a nezapomeňte ani na to, že sněhová peřina na střeše má velkou sílu a mohla by ohrozit i někoho pod ní. Šikmé střechy se proto rozhodně hodí opatřit sněhovými zábranami

Jinak se ale fungování fotovoltaiky v zimě nebojte. I když je v zimě méně slunečního svitu, fotovoltaika dokáže vyrábět elektřinu i z rozptýleného světla, sníh díky druhotnému odrazu světla dokonce pomáhá a také chlad panelům svědčí víc než extrémní letní horka. I v lednu či únoru solární panely dokážou vyrobit kolem 30 procent „letního“ výkonu. 

Kolik stojí nabíjení elektromobilu?

Turbulentní vývoj na trhu energií v poslední době nevedl k poklesu zájmu o elektromobily. Naopak: v Česku jich pomalu, ale stále přibývá. Nejlevnější způsob jejich provozování je domácí nabíjení. S tím může výrazně pomoci wallbox, chytrá nabíjecí stanice pro elektromobily. V kombinaci s fotovoltaikou může navíc i váš elektromobil jezdit na zelenou energii.

Jak vlastně dobíjení elektromobilů funguje?

Nejobvyklejší a doma dostupné je AC nabíjení střídavým proudem. Ten je třeba převést na stejnosměrný, který je uchováván v baterii. Takové dobíjení trvá déle, například přes noc, ale zase je šetrnější k baterii. U dobíjecích stanic je také levnější než jiné druhy

DC nabíjení již nabíjí stejnosměrným proudem. Celý proces je díky tomu rychlejší, v řádech desítek minut zvýšíte dojezd i o stovky kilometrů. DC nabíjení je k dispozici nejčastěji u nabíjecích stanic.

HPC (též UFC) rovněž nabíjí stejnosměrným proudem a ještě rychleji, jedná se o ultrarychlou nabíječku. Ty nabízí například ČEZ, E.ON, PRE nebo Ionity.

Kde dobíjet?

Nejlépe doma. Dobíjet lze i běžnou zásuvkou 230 V, o něco rychlejší to bude s využitím třífázové zásuvky 400 V, kterou se napájí například cirkulárka nebo míchačka. Tady už je třeba pohlídat jednak kompatibilitu (maximální výkon) vaší nabíječky, ale hlavně domácí jistič a kvalitu elektroinstalace, protože půjde o velký proud a v kombinaci s dalším odběrem spotřebičů v domácnosti může jít o velké zatížení sítě, které může zapříčinit i výpadek hlavního jističe.

Skvělým řešením je pořízení wallboxu, tedy domácí nabíjecí stanice pro elektromobily. Wallbox je při nabíjení až desetkrát efektivnější než běžná zásuvka. Chytré wallboxy umí přizpůsobit nabíjení elektromobilu podle množství dostupné elektřiny v domě nebo budově, dovedou dokonce nabíjet v časech s nízkým tarifem a nepřetěžují domácí síť. V neposlední řadě je tu důraz na bezpečnost: ochrana před přetížením, přepětím nebo úrazem elektrickým proudem je samozřejmostí. Díky wallboxu též můžete mít výhodnější tarif D27D.

Jaká je cena nabíjení elektromobilu doma?

Průměrná cena elektřiny šla mírně dolů a pohybuje se v současné době lehce pod vládním stropem stanoveným na 6,05 Kč/kWh. Nejběžnější typy elektromobilů průměrně spotřebují od 15 do 20 kWh na 100 kilometrů. Náklady na provoz elektromobilu nabíjeného doma se tedy zhruba pohybují kolem stovky korun na sto kilometrů.

Ještě lepší hodnoty získáte, pokud propojíte wallbox s fotovoltaickou elektrárnou. Pokud máte dostatečně velký fotovoltaický systém a běžně vyrobíte více elektřiny, než spotřebujete, bude wallbox skvělým pomocníkem s využitím přebytečné energie. Tu můžete využít k nabíjení svého elektromobilu, což může být výhodnější než odprodej do veřejné sítě.

TIP: Díky dotaci na dobíjecí stanice z programu Nová zelená úsporám nemusí nákup wallboxu představovat významnou investici. Na jeho pořízení můžete získat podporu až 50 % způsobilých výdajů, a to do výše 16 500 Kč u rodinných domů a až 27 500 Kč pro bytové domy či SVJ. Pokud se rozhodnete pořídit wallbox v kombinaci s fotovoltaikou, můžete získat dalších 10 000 Kč jako bonus. Společné nákladové položky navíc můžete přiřadit k jednomu či druhému opatření tak, abyste využili maximální výši dotační podpory. V Evonaqo vám rádi připravíme řešení na klíč.

Co když musím nabíjet jinde? V běžném provoze se zpravidla nevyhnete nutnosti dobíjet elektromobil i jinde než doma. V České republice se stále rozšiřuje síť veřejných dobíjecích stanic, aktuálně jich je kolem 1500. Nejhustší síť nabíjecích stanic elektromobilů vlastní ČEZ, E-ON a PRE. Ceny nabíjení elektroauta se odvíjejí od způsobu nabíjení popsaného výše. Cena AC (nejpomalejší nabíjení) začíná kolem 8 Kč/kWh, superrychlé nabíjení HPC (UFC) se u největších dodavatelů aktuálně pohybuje mezi 13 a 17 Kč/kWh.

Kolik stojí provoz tepelného čerpadla?

Největšími položkami spotřeby domácnosti jsou bezpochyby vytápění a ohřev vody. A k nejúspornějším systémům dneška patří tepelná čerpadla. Jejich pořízení znamená jistou investici, ale ta se díky dotacím i nízkým provozním nákladům tepelných čerpadel vrátí v průběhu několika let. Ušetříte až 70 % ročních nákladů za energie, a navíc získáte bezúdržbový a ekologický zdroj tepla.

Možná jste si také všimli, že tepelná čerpadla různých velikostí přibývají před rodinnými domy v Česku jako houby po dešti. Přemýšleli jste, jestli se vyplatí pořízení tohoto úsporného zdroje energie i vám?

Kolik to bude stát?

Pořízení kvalitního tepelného čerpadla vzduch/voda představuje jistou investici. Pro menší rodinný dům se s využitím našeho tepelného čerpadla Alezio S 4,5 dostáváme v pořizovacích nákladech za kompletní systém včetně instalace na 319.000 Kč. Po odečtení dotace je to ale mnohem příznivějších 236.000 Kč. Provoz tepelného čerpadla je navíc bezúdržbový, proto vás v této oblasti žádné další zásadní náklady mimo spotřeby energie nečekají.

Roční náklady na provoz tepelného čerpadla

Relativně vysoká počáteční investice se tak může mnohonásobně vrátit nízkými náklady na provoz tepelného čerpadla v průběhu jeho životnosti, která bývá 15-20 let. Oproti spotřebě plynového či elektrického kotle je cena provozu tepelného čerpadla sotva poloviční. Větší rodinný dům s obytnou plochou 150-200 m2 například při vytápění elektrokotlem spotřebuje 20 000 kWh ročně, což při ceně 7 Kč za kWh představuje 140 000 Kč za rok. Tentýž dům s využitím tepelného čerpadla „spolyká“ jen přibližně 8 250 kWh, což je v nákladech 57 750 Kč. Roční úspora je v tomto případě 85 250 Kč. Ještě váháte?

Jak funguje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda odebírá teplo pomocí integrovaného ventilátoru z okolního vzduchu, přes výparník, jímž proudí venkovní vzduch. Základ vychází z tepelného čerpadla vzduch/vzduch, tedy klasické klimatizace. Srdcem tepelného čerpadla je kompresor, který teplo vyrobí a teplovodní výměník, který vyrobené teplo předává  dále do okruhu topné vody.

Ještě levnější kombinace s fotovoltaikou

Zvláště letní provoz tepelného čerpadla může ještě zlevnit kombinace s fotovoltaickou elektrárnou. Přebytky energie vyrobené fotovoltaikou, můžete využít na ohřev vody a tím ještě snížit náklady na teplou vodu.Ať už zvažujete pořízení tepelného čerpadla, nebo přemýšlíte o kombinaci s fotovoltaikou, v Evonaqo vám rádi poradíme. Zakládáme si na tom, že všechny zákazníky doprovázíme celým procesem od úvodní nabídky až po konečnou realizaci a následný servis, takže i včetně veškeré dokumentace a žádostí o dotaci, jejíž získání dokonce smluvně garantujeme.  Ozvěte se nám a přijďte se podívat.

Jak využít fotovoltaiku na ohřev vody? Máme doporučení

V průměrné domácnosti je ohřev vody druhou největší položkou ve spotřebě, hned po vytápění. Pokud si také lámete hlavu s tím, jak ušetřit za sprchování nebo si občas dopřát horkou vanu bez výčitek, zvažte využití energie z fotovoltaické elektrárny. 

Existují různé způsoby, jak využít přebytky energie z fotovoltaické elektrárny. Dnes již běžným a dostupným způsobem ukládání přebytků je bateriový systém. Baterie vám umožní skladovat energii a použít ji později, třeba večer či v noci, kdy již fotovoltaická elektrárna nedokáže pokrýt spotřebu. Teplou vodu využijete v domácnosti každý den.

Když i po nabití bateriové soustavy dokážete vyrobit více než spotřebujete, můžete uzavřít smlouvu o připojení k distribuční soustavě a prodávat nadbytečnou elektřinu zpět do sítě. Výhodou je, že získáte nějaké prostředky, nevýhodou, že nebudou příliš velké, tedy dokud se nezmění podmínky na trhu s energiemi v ČR. 

Pokud máte elektromobil, můžete využít nadbytečnou energii pro jeho dobíjení. Moderní dobíjecí stanice (wallboxy) dovedou v kombinaci s fotovoltaikou efektivně řídit nabíjecí proces a pro nabíjení vozidla využít právě přetoků v síti. 

Zbytkovou solární energii můžete samozřejmě také použít na provoz dalších spotřebičů, jako jsou klimatizace, tepelná čerpadla či ohřívače a zásobníky vody. Právě na možnosti ohřevu vody pomocí fotovoltaiky se dnes podíváme podrobněji. 

Fotovoltaická elektrárna s baterií a elektrickým boilerem je především v letních měsících skvělou možností, jak maximálně využít solární energii. „Vyrobená elektřina pokryje denní spotřebu, uloží se do baterie pro pozdější využití večer a v noci, a navíc ohřeje vodu v boileru. Boiler je zároveň připojen k elektřině ze sítě, aby mohl ohřívat i tehdy, když už energie z fotovoltaiky není dostupná,“ říká Ing. Josef Škoda ze společnosti EVONAQO.

Pro správnou funkci takového systému k ohřevu vody je třeba zvolit odpovídající způsob, a především posoudit návratnost investice. V některých případech postačí časový spínač, jindy je vhodné použít regulátor. Regulátor automaticky upřednostňuje elektřinu z fotovoltaických panelů, takzvané přetoky, před elektřinou ze sítě. Regulátor dokáže přesměrovat i malé množství elektřiny, které by jinak bylo dodáno do sítě. 

Před pořízením regulátoru je důležité zkontrolovat jeho kompatibilitu s ohřívačem vody a fotovoltaickým systémem. Je třeba také zohlednit velikost ohřívače vody. Moderní regulátory bývají vybaveny funkcemi pro bezdrátovou komunikaci, což umožňuje snadnou a rychlou instalaci i připojení na domácí síť. Systém pak můžete ovládat v mobilní aplikaci, která dovede sledovat výkon systému a nastavovat parametry ohřevu vody v reálném čase.

A jaký typ ohřívače pro tuto kombinaci použít? Měl by mít větší objem, optimálně alespoň 200 litrů. „Čím větší objem zvolíte, tím větší máte šanci, že ohřívač uchová ohřátou vodu i pro dny, kdy fotovoltaika vyrábí méně,“ dodává Škoda. 
Možností je kombinovaný ohřívač, který má elektrické těleso a zároveň jej lze napojit na externí teplovodní zdroj. Lze přikoupit další topnou tyč či topné těleso a tím získat dva na sobě nezávislé zdroje tepla z fotovoltaiky a elektřiny ze sítě. Pro úplnost dodejme, že existuje také varianta fotovoltaické elektrárny s baterií a tepelným čerpadlem. Oproti elektrickému ohřívači spotřebuje tepelné čerpadlo k ohřátí vody podstatně méně elektrické energie, na druhou stranu je třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Možností a variant je hodně a najít vhodnou kombinaci přesně pro vaše potřeby je nesnadné i odpovědné rozhodnutí. Abyste si raději mohli dát tu horkou vanu, svěřte své představy profesionálům. „V Evonaqo si zakládáme na tom, že všechny zákazníky doprovázíme celým procesem od úvodní nabídky až po konečnou realizaci a následný servis, takže i včetně veškerého papírování a žádostí o dotaci, jejíž získání dokonce smluvně garantujeme,“ uzavírá Škoda.

Wallbox: i váš elektromobil může jezdit na zelenou energii

Svou domácí fotovoltaickou elektrárnu můžete vhodně doplnit dobíjecím zařízením – wallboxem, který dovede efektivně nabíjet váš elektromobil pomocí solární energie. Kromě rychlosti oceníte i možnost využít k dobíjení přebytky vyrobené energie.

Wallbox je chytrá dobíjecí stanice, která umožňuje rychlejší a pohodlnější nabíjení elektromobilů. Přímo ideálním řešením je nabíjení elektromobilu přes wallbox z fotovoltaické elektrárny. Pokud o využití solární energie uvažujete a zároveň vlastníte elektromobil nebo plánujete jeho koupi, je pro vás pořízení fotovoltaiky v kombinaci s wallboxem jasná volba. A pokud už domácí elektrárnu máte, můžete ji o chytré dobíjecí zařízení vhodně rozšířit. 

„Jestliže máte větší fotovoltaický systém a často vyrobíte více elektřiny, než spotřebujete, může být wallbox užitečným způsobem, jak přebytečnou energii efektivně využít. Můžete ji využít k nabíjení svého elektromobilu místo toho, abyste ji levně odprodali do veřejné sítě,“ říká Miroslav Růžička ze společnosti Evonaqo, která patří k seriózním dodavatelům fotovoltaiky a wallboxy má rovněž ve své nabídce.

Co zohlednit při výběru wallboxu?

Pokud o wallboxu uvažujete, projděte si pečlivě parametry, jako jsou tyto:

Vstupní napětí a frekvence: Wallboxy pracují s různými napětími a proudy, což může ovlivnit rychlost nabíjení. V Evropě se obvykle používá jednofázové napětí 230 V a třífázové napětí 400 V o frekvenci 50 Hz. Wallboxy mohou být navrženy pro jednofázové nebo třífázové napětí a jejich proudy se mohou lišit v závislosti na výrobci a modelu.

Výkon: Wallboxy jsou k dispozici v rozpětí od jednofázového s výkonem 3,7 kW až po třífázový s 22 kW. Nejčastěji se instalují wallboxy s maximálním výkonem 11 kW, což je dost na to, abyste i tu největší baterii zvládli nabít přes noc a zároveň není třeba náročnější úprava elektroměrného rozvaděče dle distribučních podmínek.

Typ zásuvky: Wallboxy jsou obvykle vybaveny zásuvkou typu 2, která je evropským standardem pro nabíjení elektromobilů.

Bezpečnost: Wallboxy by měly být vybaveny bezpečnostními prvky, jako jsou ochrana před přetížením, ochrana před přepětím, ochrana proti vodě a prachu a další. Samozřejmostí by měla být ochrana před úrazem elektrickým proudem. Stejně jako u všech elektrických zařízení platí, že je důležité ohlídat si jak kvalitu zařízení samotného, tak i jeho profesionální a bezpečnou instalaci.

Komunikační rozhraní: Některé wallboxy jsou vybaveny komunikačním rozhraním pro propojení s chytrými měřidly, solárními panely nebo jinými zařízeními pro efektivnější nabíjení elektromobilu.

Délka kabelu: Wallboxy jsou obvykle dodávány s kabelem, který slouží k připojení elektromobilu k nabíječce. Délka kabelu se může lišit podle modelu, není určitě špatné volit typ s kabelem delším. Lze zakoupit i speciální prodlužovací kabel.

Inteligentní funkce: Některé wallboxy jsou vybaveny vychytávkami pro řízení nabíjení elektromobilů, jako je například funkce „smart charging“, která umožňuje nabíjení elektromobilu v době, kdy je elektřina nejlevnější. Wallbox může být také vybaven funkcí „load balancing“, která umí přizpůsobit nabíjení elektromobilů podle množství dostupné elektřiny v domě nebo budově.

Kompatibilita: Před pořízením wallboxu je vždy důležité zkontrolovat jeho kompatibilitu s vaší elektrickou instalací. Rozhodně proto doporučujeme nákup wallboxu s fotovoltaikou dohromady. I případnou dodatečnou instalaci wallboxu je vhodné svěřit profesionálům.

Je wallbox řešením i pro vás?  Zvažte následující

Elektromobil v domácnosti: Pokud vlastníte elektromobil nebo plánujete jej v budoucnu pořídit, bude wallbox velmi užitečným nástrojem pro rychlé, účinné a pohodlné nabíjení vozidla. 

Velikost fotovoltaického systému: Pokud máte dostatečně velký fotovoltaický systém a běžně vyrobíte více elektřiny, než spotřebujete, bude wallbox skvělým pomocníkem s využitím přebytečné energie, v důsledku čehož značně ušetříte. 

Doba nabíjení: Pokud potřebujete nabíjet své vozidlo rychle, bude wallbox efektivnějším řešením, než je nabíjení z běžné zásuvky. Wallbox využívá plný výkon oproti klasické domácí zásuvce, která dobíjí pouze minimálním výkonem s ohledem na elektroinstalaci.

Náklady na pořízení: Pokud pořízení wallboxu zvažujete, teď je ten nejlepší čas. Na wallbox samotný i na kombinaci wallboxu s fotovoltaickou elektrárnou lze totiž získat výhodnou dotaci, která významně snižuje pořizovací náklady.

A kolik to bude stát?

Díky dotaci programu Nová zelená úsporám nemusí nákup wallboxu představovat významnou investici. Na jeho pořízení můžete získat podporu až 50 % způsobilých výdajů, a to do výše 30 000 Kč u rodinných domů a až 45 000 Kč pro bytové domy či SVJ. Pokud se rozhodnete pořídit wallbox v kombinaci s fotovoltaikou, můžete získat dalších 10 000 Kč jako bonus. Společné nákladové položky navíc můžete přiřadit k jednomu či druhému opatření tak, abyste využili maximální výši dotační podpory. 

„S dotacemi je spojena značná administrativa a pro běžného uživatele není úplně snadné se jí prokousat. V Evonaqo si zakládáme na tom, že všechny zákazníky doprovázíme celým procesem od úvodní nabídky až po konečnou realizaci a následný servis, takže i včetně veškerého papírování a žádostí o dotaci, jejíž získání dokonce smluvně garantujeme,“ upozorňuje Miroslav Růžička.

Doporučení na závěr

Nejlepší cestou je pořízení wallboxu společně s fotovoltaickou elektrárnou. Nejen kvůli výhodnějším podmínkám programu Nová zelená úsporám, ale také kvůli tomu, aby veškerá zařízení spolu správně komunikovala a fungovala. „V Evonaqo vám rádi připravíme řešení na klíč. Ať už zvolíte jakéhokoli dodavatele, důkladně si jej prověřte, poraďte se a nechte si vysvětlit všechny parametry, bezpečnostní prvky, výhody i garance,“ uzavírá Růžička.

    Nechte nám zde svůj kontakt, ozveme se.
    Rádi vám sestavíme nabídku na míru nebo zodpovíme vaše dotazy.