V časech, kdy ceny elektrické energie zůstávají i přes mírné snížení stále vysoko, se řada lidí poohlíží po domácí fotovoltaické elektrárně. Toto řešení je stále dostupnější. Může vést ke značným finančním úsporám i k větší energetické samostatnosti. Aby instalace fotovoltaické elektrárny byla maximálně efektivní, je dobré včas zvážit vedle řady technických parametrů také výběr seriózního dodavatele.
Záleží na velikosti a spotřebě vaší domácnosti, ale také na technických dispozicích místa, kam budete panely instalovat. Výkon fotovoltaických panelů se udává jednotkou kWp. Jedná se o špičkový okamžitý výkon, který je panel schopen vyrobit za ideálních podmínek, v realitě je téměř vždy o něco méně. Zjednodušeně lze říct, že v našich podmínkách vyrobí panely o výkonu 1 kWp přibližně 1000 kWh elektřiny ročně. Pro představu ilustrační příklad: Když na střechu o výměře 25 m2 umístíte zhruba 10 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 450 Wp, vyrobíte ročně přibližně 4500 kWh elektrické energie.
Pro nejlepší výkon by měla být střecha orientována na jih, východ či západ. Optimální rozmezí sklonu střechy je od 10° do 50°. Ideální sklon střechy pro maximální výnos po celý rok je 35°.
Existují různé způsoby, jak využít přebytky vyrobené energie. Dnes již běžným a dostupným způsobem ukládání přebytků je bateriový systém. Baterie umožní skladovat energii a použít ji později, třeba večer či v noci, kdy již fotovoltaická elektrárna nedokáže pokrýt spotřebu. Dostatečný výkon baterie může sloužit také jako záložní zdroj energie.
Když i po nabití bateriové soustavy dokážete vyrobit více než spotřebujete, můžete uzavřít smlouvu o prodeji a prodávat nadbytečnou elektřinu zpět do sítě. Výhodou je, že získáte nějaké prostředky v závislosti na množství přebytečné elektřiny. Ty mohou dokonce pokrýt veškerou platbu za elektrickou energii a tím můžete mít elektřinu zcela zdarma. Pokud vyrobíte přibližně stejné množství, jaké spotřebujete, jeví se výhodnější využít některou z nabídek na virtuální baterii.
Pokud máte elektromobil, můžete využít nadbytečnou energii pro jeho dobíjení. Moderní dobíjecí stanice (wallboxy) dovedou v kombinaci s fotovoltaikou efektivně řídit nabíjecí proces a pro nabíjení vozidla využít právě přetoků v síti. Přečtěte si k tomu další informace tady.
Zbytkovou solární energii můžete samozřejmě také použít na provoz dalších spotřebičů, jako jsou klimatizace, tepelná čerpadla či ohřívače a zásobníky vody. Více o tom píšeme zde.
Kombinací a variant na trhu je nepřeberné množství. S rostoucím zájmem o fotovoltaiku přibyla také spousta dodavatelů. Jako všude, jsou mezi nimi špičkoví profesionálové, ale i ti druzí. Věnujte proto pozornost výběru toho správného. Pokud si vyberete Evonaqo, budeme vám skutečným a blízkým partnerem. Zpracujeme vám nabídku na míru, doporučíme vhodné řešení přímo pro vás. Provedeme vás celým procesem realizace, a i poté vám budeme krýt záda servisní podporou. Počáteční investici významně sníží státní dotace. I tu za vás vyřídíme a její získání dokonce smluvně garantujeme.
+420 800 333 335
info@evonaqo.cz
EVONAQO s.r.o.
IČO: 14434083, jsme plátci DPH.
Sokolská 60, 120 00 Praha 2