Ukládat přetoky doma do baterie? Prodávat? Schovávat si do sítě na horší časy? Otázku klasika „kam s ním?“ – v tomto případě s přebytkem vyrobené energie – řešil snad každý, kdo provozuje fotovoltaickou elektrárnu nebo o jejím pořízení uvažuje. Jaké jsou tedy možnosti?
Na vysvětlenou: jestli má fotovoltaika vedle bezpočtu výhod také nějakou slabinu, pak je to určitá nestálost výroby, jak během dne, tak i v různých ročních dobách. V zimě či večer často nevyrobíme dost na to, abychom pokryli spotřebu domácnosti, naproti tomu během letních slunečních dnů klesá spotřeba a panely vyrábí ostošest i poté, co dokážou nabít baterii a nahřát boiler. V takovém případě směřuje přebytek, přesněji přetok, do distribuční sítě.
Jak k přetokům do sítě přistupovat?
Primární je pokrýt vlastní spotřebu
Je jistě moudré dobře zvážit, jak využít přebytky z fotovoltaické elektrárny, zároveň je zřejmé, že hlavním smyslem domácí fotovoltaiky je pokrytí vlastní spotřeby, z níž plynou i tolik žádané úspory a nezávislost. Přetoky pak mohou být spíš zajímavý bonus, který zkrátí návratnost investice, ale ne předmět primárního zisku. Správně dimenzovaná fotovoltaická elektrárna právě z těchto předpokladů vychází. A jestli máte také neklidnou hlavu, jako kdysi Jan Neruda ve svém fejetonu, zeptejte se nás v EVONAQO. Rádi pomůžeme. Ke každému projektu přistupujeme individuálně, profesionálně a s rozmyslem. Nebojte se, zvládneme vhodně nastavit i vaše budoucí fotovoltaické přetoky a jejich rozumné využití.
+420 800 333 335
info@evonaqo.cz
EVONAQO s.r.o.
IČO: 14434083, jsme plátci DPH.
Sokolská 60, 120 00 Praha 2